اجرای پوشش گرینوال در ساختمان‌های لاکچری

دسترسی سریع به مطالب

  دیوار سبز، به عنوان نمای سبز، شامل فضای سبزی است که به صورت عمودی (دیوار سبز عمودی) و مستقل یا بر روی دیوار شکل می‌گیرد. این نوع دیوارها در بسیاری از مناطق به صورت طبیعی پدیدار هستند، مانند رشد و گسترش گیاهان موجود در نمای ساختمان‌های قدیمی. با امکانات مهندسی ساخت، دانش و شناخت از گیاهان، این نماهای سبز دلپذیر می‌توانند در مکان‌های دلخواه ساخته شوند. دیوارهای سبز، که به صورت کامل و یا تنها در برخی قسمت‌ها پوشش گیاهی دارند، علاوه بر ظاهر جذاب، فواید بیشماری دارند.

  مزایای استفاده از پوشش گرینوال در طراحی داخلی ساختمان‌ها

  1. بهبود کیفیت هوا و خنک کردن محیط با دیوار سبز
  2. کاهش دما با دیوار سبز
  3. مزایای اقتصادی و زیبایی بصری دیوار سبز
  4. افزایش آرامش و سلامت روان با دیوار سبز
  5. افزایش سرانه فضای سبز با دیوار سبز
  6. کاهش آلودگی هوا و محیط با دیوار سبز

  – دیوار سبز باعث بهبود کیفیت هوا و خنک کردن محیط می‌شود.
  – کاهش دما با دیوار سبز، یکی از مزایای آن است.
  – دیوار سبز از نظر اقتصادی و زیبایی بصری مزایای فراوانی دارد.
  – دیوار سبز باعث افزایش آرامش و سلامت روان می‌شود.
  – افزایش سرانه فضای سبز و کاهش آلودگی هوا و محیط، دیگر مزایای دیوار سبز می‌باشد.

  در زمینه انواع دیوار زنده یا اکسیژن ساز، دو نوع دیوار زنده را می‌توان مشاهده کرد.

  مقایسه پوشش گرینوال با سایر روش‌های عایق‌بندی و حفاظت از ساختمان:

  نوع اول دیوار زنده فعال است که با ترکیب و ادغام در تأسیسات گرمایش / سرمایش و تهویه ساختمان، به گونه‌ای طراحی شده است که هوای فضاهای داخلی را تصفیه و به صورت تنظیم کننده حرارتی عمل کند. این دیوارها با استفاده از فیلتر بیولوژیکی، ظرفیت تصفیه هوا را افزایش می‌دهند و پوششهای طبیعی موتورهای تصفیه کننده و پاک کننده هستند؛ سیستم تهویه هوا نیز با مکش از ریشه سیستم عمل می‌کند.

  کاربردهای مختلف پوشش گرینوال در ساختمان‌های مسکونی و تجاری

  نوع دوم دیوار زنده غیرفعال است. در این نوع دیوار، هیچ مکانیزمی برای گردش هوا وجود ندارد و آنها به صورت باز نگهداری می‌شوند تا بهبودی نسبی در گردش هوای آزاد تا آنجا که ممکن است، ایجاد کنند. برای طراحی این دیوارها، جزییات مختلفی وجود دارد که شامل چگونگی نگهداری گیاه بر روی دیوار و شکل قالب‌های نگهدارنده سیستم مربوط می‌گردد. این دیوارها جدیدترین نوع دیوارهای سبز می‌باشند و بر مبنای علم تصفیه هوای بیولوژیکی با واسطه گیاهی، بر پایه تحقیقاتی که در بیمارستان واترلو کشور کانادا انجام شده است، پایه ریزی شده است. این دیوارها نیز با استفاده از فیلتر بیولوژیکی، ظرفیت تصفیه هوا را افزایش می‌دهند و پوشش‌های طبیعی موتورهای تصفیه کننده و پاک کننده هستند؛ سیستم تهویه هوا نیز با مکش از ریشه سیستم عمل می‌کند.